Društvo Novo mesto se pridružuje praznovanju 650. obletnice ustanovitve Novega mesta

Društvo Novo mesto je v sodelovanju z Založbo Goga jeseni 2014 uspelo na razpisu Mestne občine Novo mesto za sofinanciranje dvoletnih projektov in programov, s katerimi bomo obogatili praznovanje 650. letnice ustanovitve Novega mesta. Izdajo zbornika z naslovom »Novo mesto 1965 – 2015. Zbornik ob 650-letnici Novega mesta« bomo pospremili s simpozijem v Kulturnem centru Janeza Trdine.

 

V zborniku in na simpoziju želimo z uglednimi avtorji osvetlili širši družbeni in gospodarski razvoj mesta v zadnjih petdesetih letih. S pripravo zbornika bomo nadaljevati visoke standarde strokovnih prispevkov zbornika »Novo mesto 1365 – 1965«, ki ga je mesto pripravilo ob svoji 600. letnici. Z avtorji posebno pozornost namenjamo razvoju mesta v zadnjih petdesetih letih, saj to obdobje še ni doživelo temeljitega strokovnega vrednotenja.

Vsebinska zasnova zbornika:

1. zgodovinski pregled: dr. Aleš Gabrič;
2. prostor: mag. Jelka Hudoklin;
3. regionalizem: dr. Marijan Ravbar;
4. gospodarstvo: Joža Mikič;
5. likovna umetnost: Jožef Matijevič;
6. literatura: dr. Milček Komelj;
7. glasba: dr. Marijan Dović;
8. gledališče: Andreja Kopač;
9. zdravstvo: Peter Kapš;
10. šolstvo: Natalija Petakovič, Rosa Mohar, Anton Andrejčič;
11. visoko šolstvo: dr. Janez Usenik, dr. janez Povh.
12. religija: dr. Marjan Smrke;
13. šport: Igor Vidmar;
14. kronološki pregled novomeških županov:  mag. Mitja Sadek.

Jezikovna preveritev: Nina Štampohar
Urednika: Jelka Ciglenečki (GOGA) in Mitja Simič (Društvo Novo mesto)
Izid zbornika: jesen 2015
Barvni tisk, obseg ok. 200 strani s fotografskimi prilogami
Naklada: 500 izvodov
Trda vezava

Septembra 2015 načrtujemo izvedbo simpozija v Trdinovi dvorani Kulturnega centra Janeza Trdine, na katerem bodo avtorji predstavili spoznanja, do katerih so prišli pri pisanju zbornika. Cilj zbornika ni zgolj s suhoparnimi zgodovinskimi dejstvi osvetliti novejšo zgodovino našega mesta, temveč jo predvsem ovrednotiti in umestiti v širši slovenski in srednjeevropski okvir, sočasno pa tudi podati vizionarski pogled v prihodnost.

Dogodek umeščamo v jesen tudi iz razloga, ker je Mestna občina Novo mesto v sodelovanju z Društvom Novo mesto in Društvom za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto v začetku leta 2015 prijavila na Evropsko komisijo projekt z naslovom: »BUILDING NEW URBAN IDENTITIES – ATTRACTIVE CITIES BY CREATIVE CITIZENS« (BUILD), v okviru katerega se bo prva delavnica s soudeležbo vseh evropskih partnerjev odvijala septembra 2015 prav v Novem mestu in bo posvečena obeležitvi 650. obletnice Novega mesta. Posebej nas veseli, da so se projektu pridružila številna z Novim mestom pobratena mesta.

Društvo Novo mesto

Sedež društva: Gubčeva 11, 8000 Novo mesto
Telefon: 07 302 14 50
TRR: SI56 0297 0001 9786 322 (odprt pri NLB d.d.)
ID DDV: 74738119
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

e-Novice

S prijavo sprejemam in soglašam z zajemom, hrambo in uporabo osebnih podatkov za prejemanje e-Novic Društva Novo mesto.