Izziv

IZZIV je glasilo Društva Novo mesto in je naslednik glasila Poročevalec, ki je prenehal izhajati leta 1997. Prva številka IZZIVa je ugledala luč sveta marca 2001. IZZIV izhaja dvakrat na leto: 15. junija in 15. decembra. Odgovorna urednica glasila je Tina Cigler. IZZIV prejemajo vsi člani društva, za nečlane znaša letna naročnina 5 €.

IZZIV prinaša zapise o delovanju društva in o dogajanju v Novem mestu. Z vidika nesnovne kulturne dediščine in domoznanstva sta pomembni rubriki »Iztrgano pozabi«, v kateri osvetlimo že pokojne Novomeščanke in Novomeščane, ki so pomembno prispevali k razvoju našega mesta, pa je bilo njihovo delo za časa njihovega življenja bolj ali manj spregledano, ter »Nostalgija«, v kateri avtorji obujajo spomin na preteklo kulturnozgodovinsko podobo Novega mesta, na posamezne novomeške mestne predele ter na materialno in nesnovno kulturno dediščino, kot so znanja, obrti, šege in navade. Prispevki so zaradi svoje domoznanske narave pomembno gradivo za Dolenjski biografski leksikon, ki ga ureja Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto, v rubriki »Nostalgija« zbrano gradivo pa za Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območno enoto Novo mesto, Dolenjski muzej in Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, Domoznanski oddelek in Posebne zbirke Boga Komelja. Medijski prostor nudimo v rubriki »Tovarišija« sorodnim novomeškim društvom, ki sicer nimajo možnosti, da javno predstavijo svoje delo.

Glasilo IZZIV je vpisano v razvid medijev na Ministrstvu za kulturo, vsi članki pa so obdelani v sistemu COBISS,

Vsebino dosedanjih številk si lahko preberete spodaj (s klikom na naslov).