Novomeški zbornik 2010 z naslovom »Novo mesto – Možnosti in priložnosti« predstavlja nadaljevanje začrtane poti, ki si jo je Društvo Novo mesto, ki si jo je zastavilo že leta 1996 z izdajo svojega prvega zbornika z naslovom Mesto, vloga in pomen Novega mesta v prihodnjem tisočletju.

Knjižica »Novomeški ustvarjalci - Zgodovina za prihodnost« je nastala kot rezultat večletnega projekta Društvo Novo mesto »zgodovina za prihodnost«, ki želi spodbuditi širše vedenje o bogatem kulturnem izročilu mesta ter narediti novomeško kulturno in duhovno dediščino bolj živo in dostopno vsem, mestno jedro pa oblikovati v privlačen prostor tako za meščane kot za obiskovalce.